Hogyan tároljuk télen a kerti gépeinket?
14. 11. 2022

Végéhez közeledik az idei kerti szezon, és garázsokban, ólakban pihennek majd azok a gépek, amelyek egész évben olyan jól szolgáltak bennünket. Ahhoz azonban, hogy jövőre is ilyen megbízhatóan szolgáljanak, legalább az alap karbantartást el kell végezni. A karbantartás egy része biztosan elhalasztható tavaszra. Ideális esetben például a motorolaj cseréje, ami tavasszal friss lesz, és télen nem szívja fel feleslegesen a nedvességet. De soha ne halasszon el néhány karbantartási lépést.
A leggyakoribb hiba, ami tavasszal sok gondot okoz, hogy az üzemanyag a tartályban marad. Annak ellenére, hogy ezt a szabályt évek óta ismételgetjük, még mindig ez a leginkább alul értékelt lépés, és sokan télen is hagynak üzemanyagot a tankban. Nem ritkán hallunk olyan sóhajokat, hogy a régi fűrész vagy fűnyíró gyakorlatilag évekig kitartott karbantartás nélkül, és az újat az első tél után nem lehetett elindítani. Valóban az új gépek rossz felépítésének köszönhető?
Azokban az időkben, amikor a benzin benzin volt, gyakori volt, hogy egy téliesített motorkerékpár, fűnyíró vagy más motoros gép túlélte a telet a tankban, tavasszal pedig az első "rántásra" nehézség nélkül beindult a motor. A modern üzemanyag azonban biológiai adalékanyagot tartalmaz - etanolt. Sajnos több rossz tulajdonsága is van.
A benzin viszonylag gyorsan elpárolog, az etanol viszont nagyon jól megköti a levegő nedvességét. Mi történik egy olyan karburátorban, amelyet több hétig etanolos benzinnel hagynak? A benzin elkezd elpárologni, az etanol és a víz viszont iszapképződni kezd, amely fokozatosan megkeményedik, és az üzemanyagcsatornák falára tapad. Kezdetben valószínűleg csak az üzemanyag áramlást csökkenti és kisebb lesz a motor teljesítménye, ingadoznak a fordulatok, rosszul indul és magától leáll. Egy idő után azonban a karburátor eltömődik, így nem tudja elindítani a motort. Egy ilyen karburátor tisztítása nehéz, néha lehetetlen, és nincs más hátra, mint a karburátor teljes cseréje.
A műanyagokat az etanol feloldhatja. Ez mindenféle problémát okoz a törékeny és repedezett üzemanyag-vezetékeknél, de a legtöbb gondot a nagy fordulatszámú, membrános karburátoros kétütemű motoroknál okozza. A karburátor működéséhez a membránnak meg kell őriznie rugalmasságát. Amikor azonban a membrán megkeményedik és törékennyé válik a bioalkohol hatására, szó szerint szétesik az első indítási kísérletnél.
De azért, hogy ne csak a biokomponenst okoljuk, hasonló problémákat gyakran okoznak olyan agresszív adalékanyagok, amelyeket egyes gyártók a minőségi üzemanyagokhoz adnak. Az üzemanyagcsöveket, tömítéseket vagy membránokat is marathatják.
A legegyszerűbb módja annak, hogy ne rövidítsük le feleslegesen a karburátorok élettartamát, ha leengedjük az üzemanyagot a tartályból és elindítjuk a motort. Hagyja járni a motort, amíg az üzemanyaghiány miatt le nem áll, így elhasználja a karburátorban maradt üzemanyagot. Az úszós karburátoroknál a leeresztő csavarral engedje le az utolsó maradékokat, fújja át a levegőt a membrános porlasztókon.
Találkozhat olyan véleményekkel, hogy a száraz membrán gyorsan elveszíti rugalmasságát. Bár ebben nem vagyok teljesen biztos. Egyrészt a membránokat általában több évig alkatrészként tárolják a raktárakban anélkül, hogy kárt okoznának. Ráadásul a szárazság sokkal kevésbé károsítja őket, mint a bioalkohol vagy az agresszív adalékanyagok.
Végül, de nem utolsósorban gondolni kell a kétütemű motorok benzinnel kevert olajának korlátozott élettartamára is. Nem titok, hogy a benzinben lévő olaj fokozatosan elveszíti kenőképességét, ezért a kevert üzemanyag-keverék hosszabb tárolása nem javasolt. A biokomponens tovább gyorsítja az olaj fagyáspontjának elvesztését. Ezért mindig csak annyi keveréket keverjen össze, amennyit felhasznál, és a benzint és az olajat külön tárolja.
Ha azonban télre szeretné tárolni a gépet, és a benzint több hónapig a kannában tárolná, jobb, ha azonnal felhasználja, például az autóban, és tavasszal vásároljon friss benzint.
Érdekes cikket kapott?
Ossza meg másokkal
Ez is érdekelheti Önt

A gyep nem várhat – eljött a fűnyírás ideje!
08. 04. 2025A rendezett, szép gyep titka a rendszeres karbantartás, egy megfelelő fűnyíróval pedig rengeteg időt és energiát…

Miért érdemes fenyőmulcsot használni?
21. 03. 2025A fenyőmulcs az egyik leghatékonyabb természetes megoldás a talaj minőségének javítására és a növények védelmére.…

A tavaszi gyepszellőztetés alapjai
10. 03. 2025Szeretné, hogy gyepje élettel teli, egészséges és szemet gyönyörködtető legyen? Akkor itt az ideje a…

Hogyan válasszuk ki a tökéletes sövényt?
31. 01. 2025Egy rendszeresen karbantartott sövény gyönyörű kiegészítője lehet a kertnek. Ezen kívül számos további hasznos…

