Mi a különbség a légkondicionáló és a léghűtő közt?
09. 06. 2022

Valószínűleg mindannyian egyetértünk abban, hogy a nyári melegben a legjobb, ha valahol a víz mellett töltjük az időt egy hideg itallal. Sajnos a legtöbbünknek nem lehetséges így eltöltenie az egész nyarat, és amikor a hőmérő higanyszála a magasba kúszik, elviselhetetlenné válik a levegő hőmérséklete otthon vagy a munkahelyen. A forró nyári éjszakákon nem tudunk aludni, nappal az elviselhetetlen hőséggel megsokszorozódik az alváshiány és fokozódik a fáradtság. A megoldás lehet légkondicionáló vagy léghűtő.
De mit válasszunk? Klíma vagy léghűtő? Mi a különbség köztük? Az első dolog, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni, az az ár. Lényegesen olcsóbbak a léghűtők, de nem arról van szó, hogy valahogy átverik őket, az árkülönbség egy teljesen más hűtési technológiából adódik.
Légkondicionálás
A légkondicionáló ugyanazon az elven működik, mint egy hagyományos hűtőszekrény vagy fagyasztó. Az alap egy kompresszor és két áramkör hőcserélőkkel. A kompresszor a közeget folyékony állapotba sűríti, és az egy hűtő hőcserélőbe (kondenzátorba) áramlik. Amikor a közeg összenyomódik, felmelegszik, és ez a felesleges hő átadódik a hőcserélőben lévő környezeti levegőnek, miáltal a sűrített közeg lehűl a környezeti hőmérsékletre. Ezután a közeg a második körbe (elpárologtatóba) jut, amelyben a nyomás jelentősen lecsökken gáz halmazállapotúvá és így a közeg élesen lehűl. A ventilátor ezután kifújja a levegőt az elpárologtató körül, lehűtve azt.
A fentiekből kitűnik, hogy a kondenzátor felmelegszik, az elpárologtató pedig lehűl. Ezért gondoskodni kell arról, hogy a kondenzátorból származó hő a helyiségen kívülre kerüljön. A beépített klímáknál ezt úgy oldják meg, hogy a kondenzátor a kompresszorral egy külön egységet képez, amely az épületen kívül található, a párologtató pedig a ventilátorral a helyiségben van. A mobil klímaberendezéseknél az egész rendszer egy kompakt egységben van, és a hőt általában egy széles tömlő vezeti el.
Az eljárás megfordítható és télen a klímaberendezést is fűtheti. A hőszivattyúk például ugyanezen az elven működnek.
A klímaberendezés legfőbb előnye, hogy hatékonyan képes lehűteni a helyiség levegőjét a beállított hőmérsékletre. Annak ellenére, hogy kint igazi trópusok vannak, a helyiségben az erőteljes légkondicionálás például kellemes 22 °C-ot tart fenn. A léghűtőhöz képest viszont lényegesen nagyobb a fogyasztása, és a kompresszornak köszönhetően általában zajosabb.
Légkondicionáló
A léghűtő hideg vízzel hűti a levegőt. A hűtőben ezért van egy edény, amelyet meg kell tölteni hideg vízzel. Ezenkívül egyes léghűtők lehetővé teszik, hogy hűtőközeget adjon a korábban a fagyasztóban lefagyasztott vízhez. Egy kis szivattyú jeges vizet pumpál a hűtőmembránba, amelyen a ventilátor átnyomja a levegőt. A víz lehűti a levegőt, ugyanakkor részben elpárolog, és így párásítja a levegőt. A maradék víz a membránon keresztül visszafolyik a tartályba.
A léghűtő fő előnye az alacsony áramfogyasztás a klímaberendezésekhez képest. Míg egy átlagos hűtőgép teljesítménye 70-160 W, addig a mobilklíma fogyasztása típustól függően akár tízszeres is lehet. Ezért a növekvő áramárak mellett a fogyasztás lehet az egyik kulcsfontosságú kritérium, amikor eldöntjük, hogy a léghűtőt vagy a klímaberendezést válasszuk. Figyelembe kell azonban venni, hogy a hűtő nem tudja elérni a légkondicionálóval azonos hűtési teljesítményt, és ideális körülmények között 2-4 °C-kal hűti le a levegőt. Természetesen az, hogy a léghűtő milyen hatékonyan hűti le a levegőt, attól függ, hogy milyen épületben használják. Egy jól szigetelt épületben ez minden bizonnyal hatékonyabb lesz, mint egy nem szigetelt épületben, ahol a nap égeti a falakat, majd felmelegítik a belső teret. Ez vonatkozik a légkondicionálóra is. A hűtő hatásfoka növelhető
A léghűtő általában viszonylag halk, a legtöbben a hálószobában sem bánják. A légkondicionálással ellentétben, amely szárítja a levegőt, a léghűtő párásítja azt. A száraz levegő káros lehet, a klimatizált környezetben sokan panaszkodnak égő szemre, ami kiszárítja a klíma levegőjét. Ez a hűtő használatakor nem fordulhat elő, viszont a léghűtőt nem célszerű nedves környezetben használni.
A léghűtő másik előnye, hogy télen is párásítja a levegőt. Csak annyit kell tennie, hogy a tartályt fel kell tölteni álló (nem hideg) vízzel, hogy ne hűljön le a levegő, majd légnedvesítőként működik.
Ha már léghűtőt választunk, érdemes átgondolni, hogy beépített légionizátorral szerelt modellt válasszunk. Az ionizátor negatív, egészséges ionokat juttat a levegőbe, még akkor is jobban érzi magát, ha a szobahőmérséklet nem teljesen kellemes. Jobban fogsz lélegezni, jobban fogsz koncentrálni, nem leszel annyira fáradt. A negatív ionok megkötik egymással a káros részecskéket, semlegesítik a szagokat, elpusztítják a mikrobákat, fertőtlenítik a levegőt. Végül is mindannyian ismerjük hatásukat – tudod, miért tisztítja meg a levegőt az úgynevezett vihar után? A villámkisülések negatív ionokkal töltik fel a levegőt.
A légkondicionálónak és a léghűtőnek megvannak a maga előnyei és korlátai. Ez csak a Te választásodtól függ.
Érdekes cikket kapott?
Ossza meg másokkal
Ez is érdekelheti Önt

Barkácsolás a lakásban: Hogyan szereljünk fel egy kis műhelyt
22. 03. 2023Ha Ön is szeret barkácsolni, de sajnos korlátozott a férőhelye mert egy kisebb a lakásban éli mindennapjait, akkor se…

A tavasz már az ajtón kopogtat! Ön készen áll?
08. 03. 2023A tavasz az az évszak, amikor a kertészek újra munkába állnak, és elkezdenek készülni az új szezonra. Íme néhány tipp a…

A láncfűrész története
11. 01. 2023Mi a különbség a professzionális és a hobbifűrész között? A hobbifűrészekről gyakran azt állítják, hogy gyengébb…

Védjük meg a pázsitot a kerti tipegők segítségével
05. 01. 2023Az ősz és a tél a legmegterhelőbb időszakok a pázsit számára. Hazánkban az utóbbi években a telek viszonylag melegek…
